BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Türk Hükümeti’ne toplanma hakkının sağlanması çağrısında bulundu

image
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Cécile Pouilly.

4 Haziran 2013 – Birleşmiş Milletlere bağlı insan hakları birimi, protestocular ve polis güçleri arasında günlerce süren şiddetli çatışmaların ardından Türk Hükümeti’ne, vatandaşlarının özgür ve barışçıl bir şekilde toplanma hakkını kullanmasını güvence altına alması çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) basın sözcüsü Cécile Pouilly Cenevre’de muhabirlere  “Emniyet güçleri tarafından önce siyasi protestolar açısından önemli bir alan olan tarihi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın yeniden imarına yönelik memnuniyetsizliklerini dile getirmek amacıyla toplanan protestoculara karşı, sonrasında ise Türkiye’nin her yerinden bu protestocuları desteklemek için gösterilere katılan başka kişilere yönelik aşırı güç kullanıldığına dair aldığımız bilgilerden endişe duymaktayız ” dedi.

Protestoların İstanbul’da Cuma günü başlamasından ve başkent Ankara’ya yayılmasından beri çok sayıda insanın gözaltına alındığı ve Türkiye çapında yüzlerce yaralı olduğu bildirildi.

Çevik kuvvet ekiplerinin barışçıl protestoculara göz yaşartıcı gaz, biber gazı ve tazyikli su da kullanmış olması hükümet yetkililerine karşı tepkileri harekete geçirdi. İlerleyen günlerde Hükümet yetkilileri gösteriler sırasında orantısız güç kullanıldığını kabullendi.

Poully, “Yetkililerin orantısız güç kullanıldığını kabul etmesini ve kanunları çiğnediği ve uluslararası insan hakları standartlarını ihlal ettiği iddia edilen emniyet güçleri hakkında soruşturma başlatılması çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz” diyerek ekledi: “Bu soruşturmalar hızla, kapsamlı, bağımsız ve tarafsız olarak yürütülmeli ve bu ihlalleri gerçekleştirenler hakkında gerekli yasal işlemler yapılmalıdır.”

Poully, insan haklarına ilişkin güvencelerin gözetilmesinin, yaralananların sağlık hizmetlerine gecikmeksizin ulaşabilmeleri ve usulsüz ya da keyfi göz altılardan kaçınılması için zorunlu olduğunu vurguladı.

Poully, “Türk Hükümeti’ni barışçıl toplanma özgürlüğünün tamamen gözetilmesini sağlamaya ve protestocuları gösterilerin barışçıl kalmasına teşvik etmeye çağırıyoruz” dedi ve ekledi; “Yetkililerin, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’ndaki şehir projelerinde, yerel oluşumlar dâhil olmak üzere sivil toplumla gerçek bir diyaloga girmesini teşvik ediyoruz.”

 

Kaynak: http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=45074&Cr=turkey&Cr1#.UbCKZdKfjWQ

İngilizceden çeviren: Translators of Translate for Justice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s