03-07 Temmuz haftasına geri dönüp Rap’in penceresinden baktık: İşte Blumio’nun Türk göstericiler, Gezi Parkı ve Başbakan Erdoğan ile ilgili yorumları

Türkiye’de neler oluyor?

Ekonomi yükselişte, ama insanlar sokaklarda. Ülke sanki ikiye bölünüyor: Birileri Erdoğan’ı destekliyor, diğerleri özgür olsak artık diyor!

Önce insanlar Gezi için sokağa döküldü.  Ama Erdoğan medyayla bunun üstünü örttü. Barışçıl göstericilere korku nedir, öğretmekti niyeti. Biber gazı ve copu bir araç olarak seçti. Olaylar kötüye gidiyor, üst üste gelen onca şey var. Erdoğan devleti istediği gibi yapılandırdı. Türk-Kürt barış süreci ile birçok kişinin sempatisini de topladı. Kötü bir devlet yarattı ama, ekonomik olarak keyifleri yerinde.  Şimdi bu yüzden bazıları soruyor: Neden bu öfke?

Ama ne yazık ki bir ayrıntıyı unuttu: Onun yüzünden halk özgürlüklerinden oldu. Artık birçok insan karşısında titremiyor. Başka hiçbir ülkede bu kadar çok insan hapis yatmıyor.

Aynısı muhalefet için de geçerli. Mottoları: Başımıza iş çıkarmayın şimdi. Sebep büyüyen küçük konular, büyük sorunlar değil.  Dudağına ruj sürme, 10’dan sonra içki içme. Dışarda öpüşme, el ele tutuşma.

Hayat en çok gençlere çekilmez oluyor, Suriye politikasından hiç bahsetmiyorum bile. Birçokları şöyle diyor: Artık bu adamla olmuyor! Konuşalım, müzakere edelim demektense hakaret edip insanları göstericilere karşı kışkırtıyor.

Yurdu tek başına yönetiyor, Twitter’da eleştirenleri hapse tıkıyor. 3 ölü, 4000 yaralı, yalnızca daha çok hak talep ettikleri için. Ampulü yavaş yavaş sönüyor. Bazıları demokratik seçimle geldiğinden söz ediyor. Ama Hitler de seçimle gelmişti. Tabii ikisi karşılaştırılamaz ama, Erdoğan artık uzlaşımcı olmak zorunda.

Şanslıyız ki Almanya’da durum farklı. Biz bakanlarımıza ve şansölyemize güvenebiliyoruz. Tüm tartışmalar açık yürütülüyor. Kapalı kapılar ardında silah sevkiyatı kararları verilmiyor.

Haaaaaaaaaaaaaaayır, biz burada öyle kolay kandırılmayız. Blockupy göstericileri polis tarafından engellenmez. Batılı değerlerden söz ederken insan öldürmeyiz biz! Galiba Erdoğan’a Merkel’in PR danışmanını göndermeliyiz.

 

Çeviri: Translators for Justice

Kaynak: http://de.nachrichten.yahoo.com/blumio–rap-da-news—-episode-35-141259122.html?vp=1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s