Türkiye: “Erdoğan sert tavrından vazgeçerse itibarını kaybeder”

İktidar partisi AKP dağılma aşamasında mı? Halk, başbakanı ne kadar destekliyor? ARTE İstanbul muhabiri Carolin Ollivier ile bir röportaj.

Claire Stephan, ARTE Haber: AKP’li parti üyeleriyle görüştünüz. İzleniminiz nedir? Parti, orta yolu bulmak isteyen ılımlılar ve Başbakan Erdoğan’ı destekleyen muhafazakârlar olmak üzere ikiye mi ayrıldı?


Carolin Ollivier: AKP dışarıya karşı parti olarak bir birlik içinde oldukları imajını korumaya çalışıyor. Fakat parti içinde fikir ayrılıkları var. Mesela başbakan vekili ve diğer parti üyeleri daha barışçıl mesajlar gönderdiler. AKP’li genç üyelerle görüştüm. Hükümetin eylemcilere daha fazla ilgi göstermesini, fikir alışverişi ve iletişim için bir çeşit platform kurulmasını istiyorlar. Ama bir yandan da kimse “başkan”a karşı gelme cesaretini göstermiyor. Başbakan Erdoğan çok ileri gitti, itibarını zedelemeden vazgeçemeyeceği çok sert bir tavrı var.

Eylemcilere uygulanan şiddete rağmen başbakan Türkiye’de hâlâ seviliyor mu?

Carolin Ollivier: Polisin tavrı AKP içinde üyeler tarafından bile sertçe eleştiriliyor. Fakat partililerin büyük kısmı Erdoğan’ı ülkenin lideri olarak görüyor ve başarılı ekonomi politikasından dolayı ona hayranlık duyuyor. Ülkeyi bu siyasî krizden kurtaracağına inanılıyor. Erdoğan, fikirlerin ayrıldığı bir adam. Türk toplumu uzun zaman önce ikiye bölündü. Daha modern, dini daha az ön plana çıkaran ve daha çok düşünce özgürlüğünün olduğu bir ülkenin hayalini kuranlar var. Bunlara karşı dinî değerlere sıkıca bağlanmış gelenekselciler var. Bu bölünmeden, birini reddedip diğerine kucak açan Erdoğan sorumludur. Erdoğan’ın her iki tarafı da birleştirecek pek bir şansı yok.

Erdoğan önümüzdeki yıl cumhurbaşkanlığına adaylığını koymak istiyor. Kazanma ihtimali var mı?

Carolin Ollivier: Bu soruyu birçok kişiye; siyaset bilimcilere, gazetecilere, sokaktaki insanlara yönelttim. Fakat kimseden kesin bir cevap alamadım. Bu sorunun cevabı şu anki durumun kötüleşip kötüleşmeyeceğine ya da Erdoğan’ın eylemcilere doğru bir adım atarak şimdiye kadar sahip olduğu otoriter yönetim şeklini değiştirmesine bağlı. Cumhurbaşkanı, tüm halkı temsil eden kişi demektir. Erdoğan ise bunun tam tersini yapıyor. Birçok Türk ülkedeki durumun iyi ya da kötü bir yönde her an, en kısa zamanda değişebileceğini söylüyor.

İki yıl önce yaşanan Arap Baharı gibi simdi de bir Türk Baharı mı yaşanıyor? 2010 yılında da birçok Türk genci ve öğrencisi sokaklarda toplanıp Erdoğan’ın istifasını istemişti.

Carolin Ollivier: Olayları gözlemlediğim şu son günlerde eylemcilerin çok kararlı olduğunu ve Taksim Meydanı’ndaki sayılarının da gün geçtikçe arttığını gördüm. Değişiklik yapılana kadar eylemlerine devam edecekler. Birçoğu için Erdoğan’ın geri çekilmesi değil, başka bir siyaset biçimi asil hedef. Daha fazla düşünce özgürlüğü, siyasî kararlarda daha fazla söz hakkı ve iktidarın halkı dinlemesini istiyorlar. Bu, devrim niteliğinde değil de sistemin kökten yenilenmesini isteyen bir çeşit “Türk Baharı”.

Bu eylem hareketini, Rusya’da geçtiğimiz yıl gerçekleşen ve daha çok büyük şehirlerdeki elit tabakanın katıldığı hareketle kıyaslayabilir miyiz?

Carolin Ollivier: Bu eyleme ilk önce eğitimli insanlar, akademisyenler, sanatçılar, İstanbul ve Ankara’da siyasetle ilgilenen halk katıldı. Fakat bu eyleme daha sonra bütün halk dâhil oldu. Şimdi sendikalar da eylemde. Her tabakadan eylemci ülkenin birçok şehrinde sokaklara dökülüyor. Halkın büyük bir bölümünün Erdoğan’a destek çıkmasına ve eylemlere katılmamasına rağmen, Türkiye’de bir halk ayaklanmasının gerçekleştiği yadsınamaz.

Çevirmen: Translators for Justice

http://www.arte.tv/de/tuerkei-erdogan-kann-ohne-gesichtsverlust-seine-harte-haltung-nicht-aufgeben/7545704.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s